787 851 913 biuro@cupik.net

Tworzenie sklepów internetowych. E-commerce

Sklep internetowy to obecnie jeden z najciekawszych sposobów zarabiania pieniędzy w internecie. Swoją popularność zyskuje dzięki wielu plusom, jakie daje. Wiele osób zdecydowało się już założyć taki sklep i bardzo chwalą sobie zmianę kariery zawodowej po przejściu na własny biznes. W tym tekście przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje o tym, jak założyć sklep internetowy, jak się go prowadzi i jakie korzyści daje takie zarabianie pieniędzy. Podpowiadamy też, o czym warto pamiętać, zmieniając zatrudnienie i jak odnieść sukces prowadząc swój własny e-sklep.

Dlaczego warto prowadzić sklep internetowy?

Prowadzenie sklepu internetowego daje wiele korzyści. Pierwszą z nich jest możliwość łagodnego przejścia z zatrudnienia etatowego lub dotychczasowego zajęcia na własny biznes. W jeszcze łatwiejszy sposób daje też możliwość przeniesienia aktualnego biznesu do internetu. Sklep internetowy nie wymaga od nas nagłego rzucenia pracy, a możliwe jest jego regularne i powolne rozwijanie. Dzięki temu możemy bezpiecznie spróbować go założyć bez zbędnego ryzyka. Drugim powodem, dla którego warto rozważyć taki krok, jest możliwość prowadzenia własnego biznesu. Praca na własne konto daje dużo większą satysfakcję i motywację niż praca dla obcej osoby lub firmy. To z kolei będzie przekładało się na wyższy komfort życia i zadowolenie z wykonywanego zadania. Praca jest ważną częścią naszego życia, która zajmuje wiele czasu i warto, aby była ona przyjemna. Będzie to możliwe, gdy będziemy mogli zajmować się tematyką, którą lubimy według własnego pomysłu. Kolejnym plusem jest właśnie dowolność i elastyczność pracy. Posiadając swój własny sklep internetowy, będziemy mogli pracować według własnego planu, tak długo, jak będziemy chcieli oraz w taki sposób, w jaki uznamy to za stosowne. Wpłynie to w znaczący sposób na komfort naszej pracy i samego życia. Do plusów prowadzenia e-sklepu możemy zaliczyć także możliwości osiągnięcia sukcesu. W takiej sytuacji tylko od nas zależeć będzie jak intensywnie i długo będziemy pracowali. Dodając do tego własny zmysł biznesowy, możemy osiągać wysokie zarobki, rozwijać własną markę czy dzięki temu spełnić swoje marzenia. Samo założenie sklepu internetowego, nie jest trudne oraz możliwe na kilka sposobów, które będą odpowiednie w różnych sytuacjach.

Jak założyć sklep internetowy?

Aby założyć sklep internetowy, musimy wybrać jeden z ogólnych trzech kierunków. Pierwszym z nich jest założenie profili na portalach sprzedażowych, ogłoszeniowych i aukcyjnych. Istnieje ich ok. kilkunastu głównych w sieci. Jest to najprostszy sposób, który nie będzie wymagał od nas dużych nakładów finansowych. Przeważnie założenie profilu na takich serwisach jak Ebay, Amazon, Allegro, OLX itp. jest darmowe lub niskokosztowe. Dzięki temu będziemy mogli docierać do wielu klientów bez reklamowania się i rozpocząć działania w branży e-commerce.

Drugim bardziej zaawansowanym sposobem jest założenie sklepu na danej platformie. Jest to stworzenie właśnie strony z indywidualnym adresem www, ale w kreatorze gdzie jedynie będziemy obsługiwali moduł sprzedażowy. Otrzymana strona jest podstawowym sklepem internetowym, który możemy w pewnej części zmieniać i modyfikować. Stworzyć taki sklep możemy w cenie już kilkuset złotych. Otrzymamy za to profesjonalną witrynę, prosty moduł do dodawania i sprzedawania produktów oraz przyjmowania płatności. To pośrednie rozwiązanie polecane jest dla osób średnio zaawansowanych, które chcą rozbudować swoją markę pod własnym adresem www, ale chcą otrzymać gotową witrynę z modułem sprzedażowym i skupić się jedynie na sprzedaży. Rozwiązanie to możemy połączyć również z obecnością na portalach aukcyjnych i prowadzić również profile na nich.

Trzecim i najbardziej zaawansowanym sposobem, ale który daje największe możliwości, jest założenie własnego serwisu internetowego. Zamówienie witryny internetowej z dedykowanym adresem, który będzie naszą własnością to koszt w granicach kilkuset złotych – kilku tysięcy złotych. Dzięki temu otrzymamy jednak stworzony specjalnie dla nas sklep internetowy. Będzie on posiadał wszystkie moduły według naszego zamówienia i będziemy mogli go dowolnie modyfikować. Daje to duże możliwości np. przy pozycjonowaniu witryny i byciu na wysokiej pozycji w Google czy dostosowaniu serwisu do klientów w odpowiedni sposób. Stworzenie sklepu internetowego zamówić możemy u specjalistów, w agencjach seo czy agencjach marketingowych.

Gdzie się reklamować?

Jeśli posiadamy już sklep internetowy – niezależnie od jego formy, zdecydowanie warto się reklamować i go promować. Dzięki temu uzyskamy większą liczbę klientów oraz będziemy mogli szybciej rozwijać nasz projekt. Pierwszym sposobem na promowanie naszego sklepu w internecie jest marketing szeptany. Jest to dodawanie w internecie — w różnych jego częściach komentarzy lub informacji o naszym sklepie internetowym. Komentarze te są stylizowane na polecenie innych użytkowników lub mogą być otwartym zaproszeniem naszej marki. Możemy dodawać je na forach internetowych lub na blogach w komentarzach czy w social mediach. Często jeden wpis daje nam duży zasięg, dzięki czemu możemy jednym wpisem dotrzeć do bardzo dużej grupy osób. Wpisy takie pozostają też na długo w sieci i mogą przynosić przez długi czas profity. Drugim popularnym sposobem promowania się w internecie jest reklama internetowa np. na Facebooku lub w Google czy na YouTube. Możemy uruchomić ją już tym razem jednak odpłatnie w Facebook Ads i Google Ads, czyli programach reklamowanych tych dwóch marek. Reklama będzie wyświetlana w różnej — wybranej przez nas formie osobom, które szczegółowo określimy pod względem np. wieku, płci, zainteresowana czy lokalizacji. Kampanie reklamowe możemy uruchomić samodzielnie lub zamówić je w agencjach marketingowych.

Do wartych uwagi sposobów reklamowania naszego sklepu internetowego należą również artykuły sponsorowane oraz influencer marketing. Oba te sposoby to publikacja treści w zamian za pieniądze. Za opłatą możemy zatem umieścić artykuł na poczytnym portalu tematycznym lub poprosić osobę, która prowadzić kanał np. na YouTube o polecenia naszego produktu. Polecenia takie są efektywne, skuteczne i pozwalają nam reklamować się dokładnie w określonej – wyselekcjonowanej już grupie osób. Do kolejnych sposobów promowania się możemy zaliczyć Inbound Marketing, czyli zwiększanie widoczności w sieci i danie odnajdywania się klientom, content marketing czy działanie w social mediach. Wszystkie działania marketingowe możemy prowadzić również samodzielnie lub zlecać je agencjom interaktywnym.